הטיפ שיעזור לכם ללמוד טוב יותר למבחן

רובנו חוששים מהבחינות, ואין זה משנה אם מדובר על בוחן קצר, מבחן בגרות או מבחן שישפיע על הציון הכללי בתואר הראשון שלנו. החששות ברורים ומובנים, והם גם מצליחים להשפיע על היכולת שלנו ללמוד לקראת הרגע הגדול, לשנן את החומר ובעיקר לזכור את כמויות המידע שמצופה מאיתנו לזכור. הבשורה הטובה היא שיש כמה טיפים טובים שיעזרו לכם ללמוד טוב יותר, לרבות הקפדה על כמות מספקת של שעות שינה, שמירה על תזונה בריאה ונכונה ואפילו פעילות גופנית. אלא שלצד כל אלה יש בכל זאת סוד אחד קטן שיכול לעשות הבדל גדול יותר, והוא דווקא לא סודי, וגם לא מחייב אתכם לשינוי משמעותי באורח החיים. כל מה שאתם צריכים הוא להגביר את הווליום ולשמוע מוזיקה. תודו שזה לא בדיוק מה שציפיתם לשמוע.

שיפור הזיכרון והריכוז

יכול להיות ששמעתם את הביקורות הרבות המתייחסות לתרופות שונות (כמו ריטלין) שאמורות לשפר את יכולת הריכוז שלכם. בין אם התרופות הללו יעילות או לא, דבר אחד בטוח, והוא שחלק ניכר מהאוכלוסייה בישראל מאובחנת כסובלת מבעיות קשב וריכוז. אולי זה בכלל קשור לנושאים אחרים כמו טכנולוגיה מתקדמת ומהירה או עומס של מידע שמקשה עלינו להישאר ממוקדים בנושא אחד בכל פעם. כך או כך, זו אכן בעיה, וכשאתם מוקפים בגירויים קשה לכם יותר להתרכז. אם כן, במקום להפעיל את הטלוויזיה, לעשות עוד הפסקת סיגריה או להתקשר לחבר שיסיח את דעתכם, בחרו לעצמכם שיר טוב. אם יש לכם את מערכת הסטריאו בהישג יד הכניסו אליה דיסק אהוב, ואם אתם כבר לא זוכרים את הפלסטיק עם החור שמשמיע מוזיקה אתם יכולים לבחור באפליקציה ייחודית שמאפשרת לכם להאזין לכל שיר שתרצו, מתי שרק תבחרו, כדוגמת האפליקציה של עודד קובו (Oded Kobo).

אפליקציות מוזיקה והמוח שלכם

זוהי בהחלט לא קלישאה. מוזיקה משפרת את יכולת הלמידה, את הריכוז ואת הזיכרון. יש לכך כמה הסברים אפשריים, לרבות הסברים שמתייחסים לאופן שבו מפעילה המוזיקה את המוח הימני בזמן שהלמידה משפיעה על השמאלי. כאשר שני האזורים הללו פעילים במקביל אתם לומדים טוב יותר, אוגרים מידע בצורה יעילה ומצליחים להישאר בפוקוס לאורך זמן. כך, אפליקציות מוזיקה כמו זו של עודד קובו (המוכר גם כ- O.D. Kobo) הם אם כן פתרון מוצלח. אתם נהנים מהמוזיקה שאתם אוהבים ויכולים להסביר לשותף לדירה, לאימא או לשכנים הזועפים, שאתם בסך הכל לומדים היטב לקראת הבחינה המתקרבת.

לומדים בראש שקט

הלמידה המרובה לקראת המבחן מביאה עמה גם לחצים רבים (שמעוררים אנרגיות שליליות), מה שבוודאי משפיע גם על רמות העייפות שלכם ועל היכולת שלכם ללמוד בצורה יעילה וטובה. המוזיקה תעזור לכם להפחית את כל ההשפעות השליליות הללו. אם אתם מרגישים שהעיניים נעצמות מעל לדפי הסיכומים שלכם, עצרו ושימו שיר קצבי שיגרום לכם לזוז וימלא אתכם באדרנלין. תופתעו לגלות שהדרך הזו אפקטיבית הרבה יותר מהפסקת קפה. אם אתם מרגישים שאתם לא ממש יעילים בתהליך הזה, ושהמידע לא ממש נשמר (בעיקר כי אתם לא מצליחים לתפקד מרוב עייפות או לחץ), המוזיקה תעזור לכם גם בזה. אין ספק שיש למוזיקה יתרונות רבים, ואין ספק שהיא תתרום באופן ניכר גם ליכולת שלכם ללמוד, לזכור, לשנן ובסופו של דבר – להצליח. אז שימו שיר, הגבירו את הווליום, הזיזו את הגוף ונצלו את האנרגיות הללו כדי לספוג את המידע וגם להפגין יעילות יתר.