הקשר בין מוזיקה לבין מצב הרוח שלכם

אם תנסו לרגע להיזכר באילו סיטואציות אתם מקשיבים למוזיקה, מה אתם מרגישים כשאתם מאזינים לסגנונות שונים ומה גורם לכם להעביר תחנה ברדיו או לבחור שיר ספציפי, יכול להיות שתתקשו להשיב על כך. זה קורה משום שאתם כלל אינכם מודעים לקשר שבין המוזיקה שאתם שומעים לבין מצב הרוח, וגם על הקשר ההפוך. כלומר, אם היה לכם ספק, בהתאם למצב הרוח שלכם, לרגשות שאת חווים ולסיטואציה שאיתה אתם מתמודדים יש השפעה אדירה על המוזיקה שאתם בוחרים. אז מה היא ההשפעה הזו ואיך אפשר להיעזר במוזיקה כדי להרגיש הרבה יותר טוב?

השפעות פסיכולוגיות

המוזיקה משפיעה על התחושות שלכם, וההשפעה הזו היא בעיקר פסיכולוגית. המילים, הצלילים והחיבור בין שני המרכיבים הם שמאפשרים לכם לבטא את הרגשות שלכם מבלי שתצטרכו לדבר. לקצב יש תוכן משלו, וכפי שאתם בוחרים מוזיקה שמתאימה לאנרגיות הקיימות (למשל מוזיקה שקטה כשאתם עייפים או עצובים או מוזיקה קצבית כשאתם נרגשים ושמחים) אתם יכולים להשפיע על האנרגיות עם בחירת מוזיקה מתאימה. גם מחקרים שבוצעו לאורך עשרות שנים מצאו שהמוזיקה משפיעה באופן חיובי על המאזינים, כך שזו בהחלט בשורה משמחת.

אפליקציות מוזיקליות

אחת הדרכים הטובות ביותר להכניס מוזיקה לחייכם, גם אם לא רכשתם דיסק מזה שנים ואין לכם מושג איפה מערכת הסטריאו שלכם, היא באמצעות הטלפון החכם שברשותכם. אפליקציות שונות יאפשרו לכם להקשיב למוזיקה, להתחבר לשירים, להזיז את הגוף, לשפר את מצב הרוח ולהרגיש הרבה יותר טוב. אתם יכולים לעשות זאת באמצעות האפליקציה של עודד קובו (המוכר גם בשם O.D. Kobo) ובאותה ההזדמנות תוכלו להעביר לחברים ולבני המשפחה שירים שאתם אוהבים, מוזיקה שגורמת לכם להרגיש טוב יותר או צלילים שמעוררים בכם געגועים עזים. אם המוזיקה משפיעה על הנפש, אתם יכולים בקלות רבה להשפיע גם על שלכם, וגם על של האנשים הקרובים אליכם מכל.

פלטפורמות להאזנה

יכול להיות שכבר התנסיתם באפליקציה של יוטיוב, שמאפשרת לכם להקשיב למוזיקה כאוות נפשכם. סביר להניח שנתקלתם גם בכמה מקורות טובים אחרים מרחבי העולם. כל אחת מהדרכים הללו היא נפלאה והיא בהחלט תעזור להקפיץ את האנרגיות וגם תאפשר לכם להתחבר לשירים שאתם אוהבים (וגם לאלה שאתם עדיין לא מכירים). אפליקציות אחרות, בהן האפליקציה של עודד קובו (Oded Kobo) תשלב בין כל הפלטפורמות הקיימות, מה שאומר שאתם יכולים לשמוע כמעט כל שיר שתרצו, של כל אמן, בכל שלב ומכל מקום.

המוזיקה והזיכרון שלכם

כעת ברור לנו שהמוזיקה משפיעה על מצב הרוח, אבל יש לה השפעות רבות וחשובות לא פחות. כך, מוזיקה טובה משפיעה גם על הזיכרון ומשפרת את יכולות הלמידה. לטענה הזו יש גם תמיכה מחקרית לא מבוטלת, שכן מחקרים מראים שסוגי מוזיקה שונים עשויים לעזור לנו לזכור טוב ביותר כשאנחנו לומדים, עובדים או משננים מידע. במילים אחרות, אם תאזינו למוזיקה שקטה ונעימה בזמן שאתם לומדים, אתם בהחלט עשויים לשפר לאין שיעור את יכולת הלמידה והזיכרון שלכם. אם זה לא מספיק, יש למילים ולמנגינה השפעות נוספות: היא מפיגה עייפות, משפרת את תנועת הגוף ומעודדת פרודוקטיביות. עם כל כך הרבה יתרונות נדמה שאפשר להבין למה גברים ונשים בארץ ובעולם מתקשים לעבור יום שלם בלי לשמוע שיר או שניים, או לכל הפחות לשיר בעצמם.